CARLSEN - KARJAKIN Mecz o Mistrzostwo Świata, Nowy Jork, 2016.11.11-30

20160319_112352-poprawiona-xxxxx
Pionek Turysta

Mecz o Mistrzostwo Świata pomiędzy Magnusem Carlsenem a Sergeyem Karjakinem odbył się w dniach 11-30 listopada 2016 r. w Nowym Jorku.

Pionek Lupa

PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ MECZU O MISTRZOSTWO ŚWIATA

1. PARTIA

Pionek Turysta

Pierwsza partia Meczu o Mistrzostwo Świata została rozegrana 11 listopada 2016 r. Magnus Carlsen niespodziewanie zagrał debiut o nazwie Atak Trompowskiego (1. d4 Sf6 2. Gg5).

Pionek Lupa

2. PARTIA

Pionek Turysta

W drugiej partii Meczu o Mistrzostwo Świata rozegrano jeden z najpopularniejszych wariantów Partii Hiszpańskiej.

Pionek Lupa

3. PARTIA

Pionek Turysta

W trzeciej partii po raz drugi pojawia się Partia Hiszpańska: tym razem wariant obrony berlińskiej. Magnus Carlsen dzięki bardzo precyzyjnej grze powiększał przewagę, lecz pod koniec partii nie znalazł trudnej drogi do zwycięstwa.

Pionek Lupa

4. PARTIA

Pionek Turysta

W 4. partii meczu Magnus Carlsen już na początku gry środkowej zdobył wyraźną przewagę, którą utrzymywał do końcówki. Sergey Karjakin dzięki dobrej obronie i kilku błędom przeciwnika po raz kolejny uratował remis.

Pionek Lupa

5. PARTIA

Pionek Turysta

W 5. partii Magnus Carlsen zdecydował się zagrać 3. Gc4. Mistrz świata grając odważnie i ryzykownie uzyskał gorszą pozycję w końcówce. Sergey Karjakin nie znalazł jednak drogi do zwycięstwa.

Pionek Lupa

6. PARTIA

Pionek Turysta

Bardzo wyrównana partia 6. (znowu Partia Hiszpańska) zakończyła się szybkim przejściem do remisowej końcówki.

Pionek Lupa

7. PARTIA

Pionek Turysta

W tej partii Sergey Karjakin rozpoczął ruchem 1.d4. Po rozegranym Przyjętym Gambicie Hetmańskim nastąpiło sporo wymian i gra bardzo szybko zakończyła się remisem w końcówce. 

Pionek Lupa

8. PARTIA

Pionek Turysta

Magnus Carlsen zdecydował się na rzadko grywany Debiut Colle’a, po którym w prawie symetrycznej pozycji uzyskał pewne szanse na zdobycie przewagi. Ostra gra i kilka niedokładności przechyliły ostatetcznie szalę zwycięstwa na stronę pretendenta. Na 4 gry przed końcem Sergey Karjakin wyszedł na prowadzenie.

Pionek Lupa

9. PARTIA

Pionek Turysta

Sergey Karjakin w 9. partii był o krok od drugiego zwycięstwa. W decydującym momencie popełnił jednak błąd i zamiast zagrać 39. Hb3! zdecydował się na efektowne, ale słabsze 39. Gxf7?. Po tym ruchu Carlsen bardzo precyzyjnie się bronił i uratował remis.

Pionek Lupa

10. PARTIA

Pionek Turysta

W 10. partii meczu Karjakin dwukrotnie nie znalazł drogi do remisu przez powtórzenie posunięć po ruchach 20… Sxf2+ i 21… Sxf2+. Od tego momentu Carlsen zdobył inicjatywę i wygrał po błędzie czarnych w końcówce.

Pionek Lupa

11. PARTIA

Pionek Turysta

Partia 11. to kolejna bardzo wyrównana gra w Partii Hiszpańskiej. Obydwie strony uniknęły możliwych pułapek i gra zakończyła się remisem.

Pionek Lupa

12. PARTIA

Pionek Turysta

12. partia niezwykle szybko zakończyła się remisem. Obydwaj gracze zgodzili się w ten sposób, że o tytule mistrza rozstrzygnie dogrywka i szachy szybkie.

Pionek Lupa

1. PARTIA DOGRYWKI

Pionek Turysta

Dogrywka w meczu o Mistrzostwo Świata odbyła się 30 listopada 2016 r. Mistrz świata i pretendent zagrali cztery partie szachów szybkich. Gdyby te gry nie wyłoniły zwycięzcy, po nich nastąpiłyby partie błyskawiczne.

Pierwsza partia dogrywki to kolejna bardzo wyrównana gra Partii Hiszpańskiej.

Pionek Lupa

2. PARTIA DOGRYWKI

Pionek Turysta

W drugiej partii dogrywki Karjakin szybko wpadł w niedoczas. Po słabym 23… cxb5 Carlsen uzyskał dużą przewagę, ale w końcówce dwukrotnie nie znalazł drogi do zwycięstwa.

Pionek Lupa

3. PARTIA DOGRYWKI

Pionek Turysta

W trzeciej partii dogrywki czarnym udało się dość łatwo uzyskać niebezpieczną inicjatywę na skrzydle królewskim. Białe dobrze się broniły, lecz znowu znalazły się w niedoczasie, w którym pozwoliły czarnym uzyskać sporą przewagę pozycyjną. Ruch 38. Wxc7?? zamiast jedynego 38. Wb1 spowodował natychmiastowe ogromne straty materialne. Carlsen wyszedł na prowadzenie.

Pionek Lupa

4. PARTIA DOGRYWKI

Pionek Turysta

W ostatniej partii Karjakin po raz pierwszy w meczu spróbował Obrony Sycylijskiej. Zapewne rozegrany zostałby Wariant Najdorfa, gdyby Carlsen nie zagrał 5.f3. Ten teoretycznie słabszy i znacznie mniej grywany od 5.Sc3 ruch sprawił Karjakinowi spory kłopot. Dalszy przebieg partii wskazuje, że Rosjanin nie był dobrze przygotowany na to zagranie. Carlsen z każdym kolejnym ruchem powiększał przewagę białych, aby zakończyć partię pięknym poświęceniem hetmana z późniejszym matem w dwóch ruchach.

Pionek Lupa

Pionek Lupa

WYWIAD Z MAGNUSEM CARLSENEM PO ZAKOŃCZONYM MECZU