ARTYKUŁ 3.
POSUNIĘCIA BIEREK
3.8
Król może wykonać posunięcie na dwa różne sposoby:
3.8.1. przesuwając się na dowolne sąsiednie pole
3.8.2. albo „roszując“. Roszada jest jednoczesnym posunięciem króla i jednej z wież tego samego koloru, wzdłuż pierwszego rzędu w stosunku do zawodnika. Roszada jest traktowana, jako jedno posunięcie królem i jest wykonywana w następujący sposób: króla przesuwa się z jego wyjściowego pola o dwa pola w tym samym rzędzie, w kierunku jednej z wież, stojącej na jej wyjściowym polu, następnie tę wieżę przenosi się ponad królem na pole, które on właśnie przekroczył.
3.8.2.1. Możliwość wykonania roszady zostaje utracona:
3.8.2.1.1. jeżeli król wykonał już posunięcie lub
3.8.2.1.1. w kierunku wieży, która wykonała już posunięcie.
3.8.2.2, Roszada jest czasowo niemożliwa:
3.8.2.2.1. jeżeli pierwotne pole, na którym stoi król, albo pole, które król ma
przekroczyć, względnie to, które ma zająć, jest atakowane przez jedną
lub więcej bierek przeciwnika albo
3.8.2.2.2 jeżeli między królem i wieżą, w kierunku której król ma się przesunąć,
znajduje się jakakolwiek bierka.
ARTYKUŁ 4
WYKONYWANIE POSUNIĘĆ
4.4 Jeżeli zawodnik będący na posunięciu
4.4.1. dotknie swojego króla i wieży, to musi wykonać roszadę (w kierunku dotkniętej wieży), jeśli ta roszada jest możliwa,
4.4.2. celowo dotknie wieży, a następnie króla, to roszada w kierunku tej wieży nie jest dozwolona w tym posunięciu i taką sytuację regulują przepisy art. 4.3.1,
4.4.3. zamierzający wykonać roszadę, dotknie króla i następnie wieży i okaże się, że roszady z tą wieżą nie można wykonać, to zawodnik musi wykonać inne prawidłowe posunięcie królem, które może być roszadą w kierunku drugiej wieży. Jeśli król również nie może wykonać prawidłowego posunięcia, to zawodnik może wykonać dowolne prawidłowe posunięcie (…)
4.7. Jeżeli zawodnik wykonujący prawidłowe posunięcie lub jego część, odjął rękę od bierki,
którą postawił na polu, to w tym posunięciu nie może tej bierki przestawić na inne pole. Posunięcie uważa się za wykonane:
4.7.2. w przypadku roszady, kiedy zawodnik odjął rękę od wieży postawionej na polu, które
przekroczył król. W sytuacji, kiedy zawodnik wypuścił króla z ręki, posunięcie nie jest jeszcze wykonane, ale zawodnik nie ma prawa zrobić żadnego innego posunięcia poza roszadą w tym kierunku, jeżeli takie posunięcie jest prawidłowe. Jeżeli roszada z tą wieżą jest nieprawidłowa, to zawodnik musi zrobić inne prawidłowe posunięcie królem, włączając w to roszadę z drugą wieżą. Jeżeli król nie ma możliwości wykonania prawidłowego posunięcia, to zawodnik może wykonać dowolne prawidłowe posunięcie (…)